Lista aktualności Lista aktualności

Edukacja leśna

Od początku 2011 r na obszarze Nadleśnictwa Głogów funkcjonuje w sumie trzynaście obiektów związanych z tematyką edukacji leśnej, najważniejsze z nich to:

  • „Bór" – rezerwat florystyczny o częściowej formie ochrony przyrody utworzony w 1996 r. na powierzchni 367,18 ha. Zlokalizowany na terenie miejscowości Rudna Mała, Tajęcina, mieście i gminie Głogów Małopolski. Celem jego ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i kulturowych kompleksu leśnego dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jest również miejscem martyrologii 5 tys. żydów i 300 więźniów polskich poległych w okresie II wojny światowej.
  • „Zabłocie" – rezerwat faunistyczny o częściowej formie ochrony przyrody. Zajmuje powierzchnię 539,81 ha. Celem jego ochrony są nieliczne w południowo – wschodniej Polsce stanowiska lęgowe rzadkiej wodno – błotnej ornitofauny, a także zachowanie naturalnych zbiorowisk roślinnych dawnej Puszczy Sandomierskiej.
  • Sala edukacyjno – leśna z ekspozycją w siedzibie Nadleśnictwa – organizowane są tam lekcje o tematyce przyrodniczo – leśnej, pokazy filmów, prezentacje multimedialne, konkursy, gry, zabawy, oraz różnego rodzaju uroczystości związane z promocją lasów i edukacją leśną dzieci i młodzieży.
  • Ścieżka w rezerwacie „Bór" o długości 4 km (szlak pomarańczowy). Na kolejnych przystankach opisano najciekawsze fragmenty zbiorowisk roślinnych oraz miejsca tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Ustawione stoliki i ławeczki pozwalają na krótki odpoczynek oraz zregenerowanie sił przed dalszą drogą. Na końcu trasy urządzono „zieloną klasę" wyposażoną w tablice opisujące najciekawsze elementy przyrody. Rezerwat ten pełni kluczową rolę rekreacyjno – turystyczną, ponieważ znajduje się zaledwie 8 km od granic administracyjnych Rzeszowa. Również z tych względów wytyczono w nim trasy narciarskie i rowerowe. Mają one za zadanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających i wybrednych podróżników.
  • W leśnictwie Wysoka ścieżka edukacyjno – przyrodnicza, straciła na znaczeniu, ale pozostała po niej mieszcząca się przy budynku Nadleśnictwa „zielona klasa", która jest wyposażona w tablice poświęcone tematyce przyrodniczo – leśnej. Jej plac zaopatrzono w niezbędną infrastrukturę techniczną, która zapewnia schronienie zarówno przed deszczem jak i upałem. Możemy tam również zregenerować siły, zjeść smaczną kiełbaską upieczoną na specjalnie przeznaczonym do tego celu ognisku.
  • Leśnictwo Turza posiada ścieżkę edukacyjną przyrodniczo – historyczną. Punktem centralnym trasy jest parking leśny przy drodze Raniżów – Sokołów w pobliżu Turzy. Na parkingu są usytuowane stoły, wiata chroniąca przed niekorzystnymi warunków atmosferycznych oraz punkt ogniskowy. Na poszczególnych przystankach poruszone są zagadnienia związane z ochroną ekosystemów leśnych oraz prowadzoną gospodarką leśną. Uwieńczeniem trasy jest zielona klasa mieszcząca się na szkółce leśnej w Sokołowie Małopolskim. Można na niej zapoznać się m. in. z zagadnieniami produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego. Ponadto wyposażono ją w niezbędną infrastrukturę, w postaci zadaszonych ławek i stołów oraz miejsca na grill czy ognisko. Zaplecze szkółki wyposażono w niezbędną toaletę, która nieodpłatnie jest do dyspozycji zwiedzających. Najbardziej unikalnym miejscem na ścieżce, jest przystanek poświęcony ofiarom sowieckiego terroru, jaki miał miejsce w 1944 roku. Znajduje się tam również wyjątkowy pomnik poświęcony ofiarom tamtego tragicznego wydarzenia. (Uwaga!!! Obiekt aktualnie niedostępny. W trakcie remontu).
  • W leśnictwie Bratkowice ścieżka edukacyjno dydaktyczna jest jedną z najlepiej udostępnionych logistycznie dla miłośników przyrody. Rozpoczyna się w „Zielonej klasie" nieopodal drogi, przy budynku leśniczówki. Usytuowano tu ławeczki i stoliki z miejscem na spontaniczne ognisko. Wybudowana wiata jest idealnym schronieniem przed niespodziewanym psikusem kapryśnej pogody. Pętla o długości około 4 km prowadzi przez las, wzdłuż niej ustawiono tablice, opisujące najciekawsze ekosystemy leśne, a także miejsca szczególnie cenne pod względem kulturalno – historycznym. Jednym z jej przystanków jest śródleśna polana, będąca miejscem rodzącego się kultu religijnego lokalnej ludności. Na poszczególnych przystankach ustawiono ławeczki pozwalające na krótki odpoczynek, oraz chwilę zadumy i refleksji, szczególnie w okresie kwitnienia licznie rosnących drzew i krzewów ozdobnych, które niewątpliwie dodają jej niezwykłego uroku w okresie wiosennym. Ścieżka ta, kończy swą leśną przygodę, nieopodal przydrożnego krzyża zwanego „Krzyżem Milenijnym".
  • Punkt edukacyjny Werynia nazwany „Miodowym źródełkiem wiedzy" powstał on na terenie dawnej szkółki zadrzewieniowej, dostosowanej do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Stworzona tam infrastruktura, pozwala na prowadzenie zajęć nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Bezprecedensowym atutem tego miejsca jest unikalny w tej części województwa podkarpackiego park dendrologiczny w którym rośnie aż 78 różnych gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Możemy tu równocześnie podziwiać kilkudziesięcioletnie okazy azalii i różaneczników. W okresie letnim szczególną uwagę przykuwa owocująca katalpa i różne gatunki klonów. Wszystkie egzemplarze drzew i krzewów oznaczono do gatunku na specjalnych tabliczkach, co można wykorzystać, jako bezcenną lekcję z zakresu dendrologii stosowanej. Do dyspozycji osób aktywnych sportowo zaadaptowano boiska do gry w siatkówkę oraz piłkę nożną. Ponadto jest to miejsce przystosowane do grillowania. Dla amatorów pszczelarstwa, przygotowano pasiekę wraz z barciami oraz przeszklonym ulem do podglądania ciężkiej pracy pszczoły miodnej, podczas produkcji jednego z najsmaczniejszych leśnych produktów. Dla osób chcących poczuć klimat dawnych czasów tego niezwykłego miejsca, możliwy jest przejazd dorożką, a w okresie zimowym zorganizowanie kuligu.
  • Osoby uprawiające jeździectwo mogą skorzystać z specjalnie wyznaczonej w tym celu trasy konno – rowerowej, biegnącej od Klubu Jeździeckiego w Zabajce, przez teren leśnictwa Budy i Bratkowice. Łączna jej długość wynosi około 13 km. Ciekawostką jest, iż na wytyczonym szlaku rozgrywane są zawody konne o randze krajowej.
  • Przez teren Nadleśnictwa Głogów przebiegają trzy szlaki turystyczne, będące częścią projektu o nazwie „Kanalizacja ruchu turystycznego Puszczy Sandomierskiej". W ich skład wchodzi pięć nadleśnictw (Głogów, Kolbuszowa, Nowa Dęba, Rudnik, i Tuszyma) oraz skansen w Kolbuszowej wspomniane szlaki to:

      – Szlak „Dookoła Rzeszowa" (żółty),
      – Szlak im. Generała Władysława Sikorskiego (zielony),
      – Szlak Głogów Małopolski –  Sokołów Małopolski - Julin (niebieski).